Blog

بیماری‌های روده را جدی بگیرید

by سرطان روده بزرگ in جولای 2, 2019

هشدار جدی: بیماری‌های روده را جدی بگیرید

بیماران دچار بیماری التهابی روده دارای التهاب، زخم و دیگر آسیب های آشکار در داخل دستگاه گوارش می باشند. ولی بیماران دچار سندروم روده تحریک پذیر، هیچ گونه آسیبی ندارند، بلکه دچار علائمی از قبیل گرفتگی روده ها (دل درد)، اسهال و یبوست می شوند  آمارهای غیررسمی از شیوع نگران‌کننده بیماری‌های التهابی روده موسوم IBD و کاهش سن ابتلا به این بیماریها در کشور خبر می‌دهد. به گزارش جام جم آنلاین، دکتر محمدرضا زالی، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آئین افتتاح نخستین کنگره بین المللی بیماری های التهابی روده در بیمارستان فوق تخصصی رضوی در مشهد مقدس، ضمن اعلام این خبر، ضرورت توجه به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های التهابی روده را مورد تاکید قرار داد. زالی با اشاره به پرسروصدا بودن برخی بیماری ها-از قبیل بیماری های قلب وعروق- و مورد توجه بودن این بیماری ها در میان مردم، از مظلوم واقع شدن بعضی بیماری های مهم دیگر از قبیل بیماری های التهابی روده (IBD) در کشور خبر داد. وی با اشاره به شیوع روز افزون این نوع بیماری گوارشی در کشور گفت: طبق اطلاعات میدانی از مطب ها و کلینیک ها، سن ابتلا به این بیماری به 5 سال و 10 سال رسیده است.

rast-roode13

زالی با اشاره به برخی ویژگی های این بیماری گفت: این بیماری مزمن و عودکننده است و با توجه به اینکه فرد بیمار را تا مدت طولانی درگیر خود می کند، هم در اقتصاد خانواده و هم در اقتصاد کلان کشور تاثیر سوء دارد.هزینه درمان بیماری 30 میلیون تومان در یک سال دکتر حمید اسدزاده عقدایی، دبیر علمی کنگره بیماری های التهابی روده نیز در این مراسم ضمن تاکید بر اهمیت پژوهش در زمینه بیماری های التهابی روده خاطرنشان کرد که شیوع بیماری هایی همچون «کرون» و «سلیاک» در حال حاضر در کشور نگران کننده است و بر همین اساس لزوم توجه ویژه به این بیماری در مراکز پژوهشی درمانی کشور بیش از گذشته احساس می شود. اسدزاده با اشاره به اهمیت پیشگیری در این گونه بیماری ها از هزینه بالای درمان خبر داد و گفت: در حال حاضر برای درمان این بیماری، حدود 30 میلیون تومان هزینه به خانواده فرد بیمار تحمیل می کند. وی بررسی موضوعاتی همچون «علل شیوع بیماری»، «چگونگی درمان» ، «درمان های نوین» و «کیفیت درمان» را از اهداف کنگره بیماری های التهابی روده برشمرد و تاکید کرد این مباحث در سخنرانی های متخصصان بنام ایرانی و خارجی در طی روزهای کنگره به شکل موشکافانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نخستین کنگره بین المللی بیماری های التهابی روده و اختلالات مرتبط با گلوتن از امروز در بیمارستان فوق تخصصی رضوی آغاز شده است و تا روز نهم خرداد ماه ادامه خواهد یافت. در این کنگره بین المللی که با همکاری بیمارستان رضوی مشهد، انجمن علمی گوارش آمریکا، انجمن سلیاک ایتالیا، مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران، پژوهشکده بیماری های دستگاه گوارش، دانشگاه های علوم پزشکی تهران و مشهد در مشهد مقدس برگزار می شود، 15 متخصص از آمریکا، انگلیس، هلند، ایتالیا، آلمان، رومانی، کره جنوبی، اسپانیا و شماری از متخصصات ایرانی حضور دارند. بیماری های التهابی روده (IBD) چیست؟ بیماری های التهابی روده یا Inflammatory Bowel Disease) IBD) وابسته به شرایط مزمنی است که موجب التهاب در برخی قسمت های روده می شود. در این بیماری ها، دیواره روده متورم، ملتهب و زخمی می شود و موجب مشکلات گوارشی می شود. علائم این بیماری بستگی به قسمت درگیر در مجرای گوارشی دارد. بیماری کورون (کرون) این بیماری می تواند در تمام قسمت های لوله گوارش از دهان تا مقعد، رخ دهد. این بیماری بر لایه های عمیق پوشش لوله گوارش اثر می گذارد و می تواند باعث ضایعات بالا و پایین در بین مناطق سالم شود. اغلب این بیماری، بر روده کوچک و روده بزرگ و یا هر دو اثر می کند. بافت روده ای ممکن است تبدیل به مناطق کم عمق، دهانه مانند و یا زخم های عمیق و سنگ فرش‌مانند گردد. کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی) بر خلاف بیماری کورون، مناطق درگیر در کولیت اولسراتیو فقط شامل روده بزرگ (کولون) و رکتوم (راست روده) است. التهاب و زخم، تنها بر پوشش سطحی این مناطق اثر دارد. در حالی که بیماری کورون بر عمیق‌ترین پوشش اثر می کند. کولیت اولسراتیو، اغلب فقط سیگموئید را مبتلا می کند، اما مناطق بالاتر را نیز می تواند درگیر کند. سیگموئید، بخش انتهایی روده بزرگ است که نزدیک راست روده و مقعد قرار دارد و حدود 40 سانتیمتر است. هر چه بیشتر کولون تحت تاثیر قرار گیرد، به همان نسبت دارای علائم بدتری خواهد بود.

%d9%82%d8%b4%d8%b3%d9%81-%d9%82%d8%ae%d8%ae%db%8c%d8%ab

علائم بیماری های التهابی روده- درد و یا گرفتگی عضلات شکم – اسهال، چندین بار در روز – مدفوع خونی – کاهش وزن – زخم دهان – مشکلات پوستی – آرتریت – مشکلات چشمی علت بیماری های التهابی روده پزشکان هنوز علت واقعی بیماری های التهابی روده را درنیافته اند. برخی بر این باورند که سیستم ایمنی بدن توسط چیزی تحریک شده و باعث تولید یک واکنش التهابی در لوله گوارش می شود. پژوهش های جدید، ژن‌های خاصی را در بروز بیماری های التهابی روده موثر می دانند. بیماران دچار بیماری التهابی روده دارای التهاب، زخم و دیگر آسیب های آشکار در داخل دستگاه گوارش می باشند. ولی بیماران دچار سندروم روده تحریک پذیر، هیچ گونه آسیبی ندارند، بلکه دچار علائمی از قبیل گرفتگی روده ها (دل درد)، اسهال و یبوست می شوند افراد در معرض خطر بیماری های التهابی روده در مردان و زنان به طور مساوی بروز می کند. این بیماری اغلب در شروع سن نوجوانی و جوانی رخ می دهد. افراد دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های التهابی روده، ده برابر احتمال بیشتری دارد که به این بیماری دچار شوند. بیماری التهابی روده (IBD) همان سندروم روده تحریک پذیر (IBS) نیست! گاهی IBD با IBS اشتباه گرفته می شود. هر دوی این بیماری ها باعث بروز مشکلات گوارشی مزمن می شوند.

rast-roode4

بیماران دچار بیماری التهابی روده دارای التهاب، زخم و دیگر آسیب های آشکار در داخل دستگاه گوارش می باشند. ولی بیماران دچار سندروم روده تحریک پذیر، هیچ گونه آسیبی ندارند، بلکه دچار علائمی از قبیل گرفتگی روده ها (دل درد)، اسهال و یبوست می شوند. IBS بسیار شایع است و خطر کمتری نسبت به IBD دارد. بیماری های شبیه بیماری های التهابی روده – دیورتیکولیت: علائم دیورتیکولیت عبارت است از درد شکم، نفخ و اسهال (مانند IBD)، اما در این بیماری در امتداد دیواره روده بزرگ، کیسه ها ملتهب و عفونی می شوند. – بیماری سلیاک: سلیاک با علائم دل درد و اسهال مکرر شناخته می شود. علت بروز آن پروتئین موجود در گندم (گلوتن) می باشد. با آزمایش می توان بیماری های روده ای را از هم تشخیص داد. راه های تشخیص بیماری های التهابی روده – آزمایش خون – اشعه X باریوم: باریوم، مایع گچی است که یا از طریق دهان و یا از طریق تنقیه به بیمار می دهند. این عمل کمک می کند تا پزشکان نقاط مشکل دار، مانند زخم، ورم، باریک شدن و یا انسداد روده را ببینند. – سی تی اسکن – کولونوسکوپی (تصویر کناری) – بیوپسی (نمونه برداری) سرطان روده بزرگ

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *